دسته‌هامقالات

تفاوت برنج ایرانی و هندی؛ آنچه که باید بدانید

تفاوت برنج ایرانی و هندی

تفاوت برنج ایرانی و هندی؛ آنچه که باید بدانید

کشور ما، هم در حوزه صادرات برنج و هم در حوزه واردات فعالیت می کند. دو نوع برنج ایرانی و هندی، در کشور ما موجود بوده و افراد با توجه به برخی مصالحی که خود در نظر دارند، برای خرید یکی از این دو اقدام می کنند. اگر می خواهید بدانید که تفاوت برنج ایرانی و هندی در چیست؛ مضرات برنج هندی چیست و چه تفاوتی بین پخت و کالری برنج ایرانی و هندی وجود دارد، در ادامه این متن با ما همراه باشید.

تفاوت برنج ایرانی و هندی

آیا در مورد تفاوت برنج ایرانی و هندی اطلاعاتی دارید؟

برنج ایرانی و هندی تفاوت هایی دارند که آشنایی با آنها می تواند در انتخاب، کمک کننده باشد. برخی از تفاوت هایی که بین این دو نوع برنج وجود دارد، به شرح زیر است:

تفاوت برنج ایرانی و هندی

1- تفاوت عطر و طعم برنج ایرانی و خارجی

یکی از تفاوت هایی که بین برنج ایرانی و هندی وجود دارد، عطر و طعم برنج ایرانی است. برنج ایرانی یکی از خوشمزه ترین و خوشبوترین برنج هایی است که در کشورمان وجود دارد. در مقابل برنج ایرانی، برنج هندی قرار دارد که هیچگاه از نظر عطر و طعم به پای برنج ایرانی نرسیده و نمی تواند جایگزین خوبی برای آن باشد.

تفاوت برنج ایرانی و هندی

2- تفاوت ارزش غذایی برنج ایرانی و خارجی

از دیگر تفاوت های برنج ایرانی و هندی، ارزش غذایی است. ارزش غذایی برنج ایرانی از ارزش غذایی برنج هندی به مراتب بیشتر است؛ زیرا برنج ایرانی را بدون مواد نگهدارنده به بازار عرضه می کنند. متاسفانه گاهی اوقات، برنج خارجی یا هندی را با آب های آلوده و یا آب فاضلاب آبیاری می کنند؛ این مورد باعث سمی شدن برنج و کاهش خواص ارزشمند آن می شود.

تفاوت برنج ایرانی و هندی

3- تفاوت پخت برنج ایرانی و هندی

تفاوت دیگری که بین برنج ایرانی و هندی وجود دارد، نوع پخت است. برای آنکه بتوانید برنج ایرانی را بپزید، باید مهارت بالایی داشته باشید؛ زیرا استعداد این برنج برای خمیر شدن زیاد است. برای پخت برنج هندی نیازی نیست تجربه بالایی داشته باشید و به راحتی می توانید برنجی دانه دانه بپزید و میل کنید. دانه های برنج هندی بعد از پخت قد می کشند و برنج به سختی شفته می شود، اما اگر کوچک ترین بی دقتی در پخت برنج ایرانی صورت گیرد، برنج، شفته و یا خمیر می شود.

تفاوت برنج ایرانی و هندی

خطرناک ترین مضرات برنج هندی که خوب است بشناسید

درست است که قیمت برنج هندی از برنج ایرانی پایین تر است و برای پخت برای برخی مهمانی ها مناسب تر است، اما باید به مضرات برنج هندی نیز توجه داشت و نسبت به آن شناخت کافی پیدا کرد.
برخی تحقیقاتی که در حوزه برنج هندی انجام شده است، نشان می دهد این نوع برنج با دستکاری ژنتیکی، تولید، و به بازار عرضه می شود. این دستکاری ژنتیکی باعث ایجاد برخی آلودگی ها در آن شده است. متاسفانه مضرات مصرف این نوع برنج در طولانی مدت و در زمانی مشخص خواهد که هیچ کاری از کسی بر نمی آید.
با وجود اینکه برنج های هندی ممکن است به سلامت انسان آسیب بزنند، اما هیچ ارگانی برای جلوگیری از واردات این نوع برنج وارد عمل نشده و اقدام خاصی انجام نداده است. تا زمانی که ما برنج ایرانی در کشورمان داریم، بهتر است از مصرف انواع برنج های خارجی صرف نظر کنیم و ماده غذایی مصرف کنیم که ارزش بالایی دارد و هیچ ضرری برای ما ندارد.

تفاوت برنج ایرانی و هندی

تفاوت کالری برنج ایرانی و هندی چقدر است؟

از دیگر موضوعاتی که خوب است به آن نیز پرداخته شود، تفاوت کالری برنج ایرانی و خارجی است. برنجی که ما در کشورمان کشت می کنیم و در دسترس داریم، هم از نظر ارزش غذایی در رتبه خوبی قرار دارد و هم عناصر مفید زیادی را به بدن انسان می رساند.
یکی از نگرانی هایی که در مورد برنج ایرانی و هندی وجود دارد، کالری آن است. به خاطر داشته باشید، انواع برنج از نظر کالری تفاوت فاحشی با هم ندارند؛ زمانی کالری یک نوع برنج افزایش پیدا می کند که مقدار زیادی روغن برای طبخ آن مصرف شود.
شما کم کالری ترین نوع برنج را هم که مصرف کنید، اگر مقدار روغنی که در آن می ریزید، خیلی زیاد باشد، کالری آن را به مقدار زیادی افزایش خواهید داد. برای جلوگیری این اتفاق بهتر است سعی کنید میزان روغن را کاهش دهید و یا برنج را در ظروفی دم کنید که نیازی نیست مقدار فراوانی روغن در آن بریزید. ظرف های تفلون بهترین گزینه برای دم کردن برنج هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *