دسته‌هامقالات

آشپزی با برنج ایرانی

آشپزی با برنج ایرانی

آشپزی با برنج ایرانی

کشور ما فرهنگی دیرینه دارد و به همین دلیل، انواع و اقسام غذا در گوشه و کنار آن طبخ می شود. یکی از غذاهای مورد علاقه ما ایرانی ها، برنج است. آشپزی با برنج ایرانی، راه و رسم خود را دارد و باید با دقت انجام شود. ما در این متن می خواهیم در مورد انواع غذاهای ایرانی با برنج اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید بدانید که چگونه می توان با دانه های سفید برنج، غذایی متفاوت و خوشمزه طبخ کرد، در ادامه با ما همراه باشید.

آشپزی با برنج ایرانی
9 تا از محبوب ترین انواع غذاهای ایرانی با برنج که خوب است بشناسید

انواع غذاهای ایرانی با برنج، دست شما را برای آنکه بتوانید همیشه متفاوت باشید و یک غذای کاملا متفاوت بر سر سفره قرار دهید، باز گذاشته است. برخی غذاهایی که می توان با برنج طبخ کرد به شرح زیر است:

  خورش ترش تره
1- خورش ترش تره

برنج این قابلیت را دارد که هم بتوان آن را به همراه خورش میل کرد و هم مواد غذایی دیگری را با آن مخلوط، و به عنوان یک برنج غیر ساده میل کرد. یکی از انواع خورش هایی که در کنار برنج ساده طبخ می شود، خورش ترش تره است. این غذا، یک غذای ایرانی است و در شمال کشور و خصوصا در استان گیلان زیاد طبخ می شود. بر خلاف خورش هایی که حتما باید گوشت داشته باشند، این خورش بدون گوشت است و طعم و مزه بسیار خوبی هم دارد. اگر به شمال ایران، قطب تولید برنج، سفر کردید، این غذا را نیز امتحان کنید.

خورش انار بیج
2- خورش انار بیج

از دیگر غذاهایی که آن نیز در شمال کشور و در کنار برنج طبخ می شود، خورش انار بیج است. این خورش، بسیار خوشمزه است و گوشت مرغ و یا گوشت گوسفند به آن اضافه می کنند. در برخی شهرهای شمالی کشور، در زمان رویش انار و خصوصا در شب یلدا این غذا را طبخ می کنند. این غذا قدمت زیادی داشته و طعم خوبی هم دارد.

آشپزی با برنج ایرانی

3- زرشک پلو با مرغ

یکی از محبوب ترین غذاهایی که با برنج می توان درست کرد، زرشک پلو با مرغ است. کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که بگوید من مزه و طعم این غذا را دوس ندارم. اگر در طبخ این غذا از برنج ایرانی استفاده شود، طعمش دیوانه تان می کند. این غذا در عین حال که خیلی ساده به نظر می آید، اما از جمله غذاهایی است که در مجالس بزرگ و عروسی ها نیز سرو می شود.

خورش قلیه مرغ
4- خورش قلیه مرغ

یکی دیگر از غذاهایی که حتما باید به همراه برنج سرو شود، خورش قلیه مرغ است. این غذا، در خطه جنوب کشور طبخ شده و در آن ماهی و میگو به کار می برند. البته در شمال کشور نیز قلیه را طبخ می کنند، اما روش طبخ آن اندکی متفاوت است. اگر این غذا با برنج ایرانی و سبزی های معطر آماده شود، طعم فوق العاده ای پیدا خواهد کرد.

- استانبولی پلو
5- استانبولی پلو

اگر نخواهید برنج را با خورش میل کنید، هیچ چیزی نمی تواند مانع شما در دستیابی به این هدف باشد. اگر دوست داشته باشید، می توانید از برخی مواد غذایی مانند گوشت، لوبیا سبز و گوجه استفاده کرده و غذایی بی نهایت خوشمزه میل کنید. این غذا، هم خیلی سریع آماده می شود و هم خیلی ها طرفدار آن هستند. اگر گوشت قرمز دوست ندارید می توانید آن را با گوشت سفید نیز درست کنید.

باقالی پلو با ماهیچه
6- باقالی پلو با ماهیچه

از دیگر انواع غذاهای ایرانی با برنج می توان به محبوب دل ها، باقالی پلو با ماهیچه اشاره کرد. این غذا یکی از مجلسی ترین غذاهای ایرانی است و تاریخچه آن به زمان صفویه باز می گردد. درباریان و کسانی که در کاخ های مجلل سکونت داشتند، علاقه زیادی به این غذا از خود نشان می دادند. به جرات می توان گفت که این غذا از نظر محبوبیت با کباب کوبیده ایرانی در یک رتبه قرار دارند.

سبزی پلو با ماهی
7- سبزی پلو با ماهی

غذای دیگری که طبخ آن با برنج معنای دیگری پیدا می کند، سبزی پلو با ماهی است. این غذا یکی از مناسبتی ترین غذاهای ایرانی است و در شب یلدا و در شب تحویل سال نو در اقصی نقاط کشور طبخ می شود. سبزی پلو با ماهی را می توان با انواع متفاوت ماهی پخت و میل کرد.

عدس پلو

8- عدس پلو

یکی از ساده ترین و در عین حال خوشمزه ترین غذاهای ایرانی، عدس پلو است. اگر سعی کنید عدس پلو را مجلسی طبخ کنید، شانس زیادی در جلب توجه دیگران خواهید داشت. عدس پلو معمولا با گوشت، پیاز سرخ شده و کشمش سرو می شود. عدس پلو از جمله غذاهایی است که هم می توان در مراسم های مذهبی، مانند نذری آن را طبخ کرد و هم به عنوان یک غذای ساده و خوشمزه در یک وعده به همراه سالاد شیرازی آن را میل کرد.

ته چین مرغ
9- ته چین مرغ

غذای دیگری که آن نیز قابلیت سرو در مجالس مختلف را دارد، ته چین مرغ است. این غذا هم برای مهمانی ها و هم برای سرو در یک وعده اصلی غذا، گزینه خوبی است و کمتر کسی را می توان یافت که آن را دوست نداشته باشد. اگر ته چین مرغ را با برنج ایرانی طبخ کنید، مزه فوق العاده ای پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *