دسته‌هامقالات

بزرگ ترین تولید کنندگان برنج در جهان

بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان

بزرگ ترین تولید کنندگان برنج در جهان

یکی از مهم ترین محصولاتی که در سبد غذایی برخی از مردم جهان به چشم می خورد، برنج است؛ ما ایرانی ها که در میل کردن برنج سرآمد سایر کشورها هستیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، مردم ایران 7 برابر مردمی که در اروپا زندگی می کنند، برنج مصرف می کنند؛ این آمار و ارقام به تنهایی کافی است تا هر کسی بفهمد ایرانی ها تا چه حد به میل برنج علاقه دارند. برای تامین برنج مورد نیاز مردم دنیا، کشورهای زیادی در حال تولید برنج هستند. ما قصد داریم در این متن در خصوص بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان
بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان

9 تولید کننده بزرگ برنج جهان که باید نام آنها را بدانید

شناخت بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان به ما کمک می کند تا به درک عمیق تری از فعالان این حوزه دست پیدا کنیم. نام چند کشور که هر کدام می توانند در لیست بزرگ ترین صادر کننده برنج در جهان حضور داشته باشند، به شرح زیر است:

1- ایران

شاید کشورمان بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان نباشد، اما بدون شک یکی از کشورهایی است که بهترین و با کیفیت ترین نوع برنج در آن کشت می شود. دانه های برنج ایرانی، عطر و عطم خاصی داشته و به همین دلیل از برنج هایی که در سایر نقاط دنیا کشت می شود، متمایز شده است.
گرچه ما در کشورمان برنج های کاشته شده در کشورهای هند، پاکستان و تایلند نیز داریم، اما هیچ یک از آنها از نظر کیفیت نمی توانند به پای برنج ایرانی برسند. هر کسی که برای یک بار برنج های ذکر شده در فوق را میل کرده باشد، به خوبی می داند که برنج ایرانی از همه نظر از برنج های دیگر برتر است.

2- کشور پاکستان

از دیگر کشورهایی که آن نیز می تواند بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان باشد، کشور پاکستان است. این کشور حدود 8 درصد از تولید برنج در دنیا را به خود اختصاص داده است. پاکستانی ها نیز به مانند ما ایرانی ها، علاقه عجیبی به میل کردن برنج دارند. برنج یکی از مهم ترین محصولات غذایی در این کشور به شمار می رود.
در کشور پاکستان، برنج در منطقه سند و پنجاب، کاشت و برداشت می شود. افرادی که در این منطقه زندگی می کنند، شغل اصلی شان کشت برنج است. برنجی را که در این نواحی می کارند، به کشورهایی منطقه خاورمیانه و آفریقایی صادر می کنند.

3- کشور ژاپن

از دیگر کشورهایی که مردمان آن نیز به برنج به عنوان یک ماده غذایی اصلی نگاه می کنند، کشور ژاپن است. این کشور از جمله کشورهای صنعتی در دنیاست که همزمان به کشت برنج نیز مشغول است.
مردم کشور ژاپن به صورت سالانه، حدود 57 کیلوگرم برنج مصرف می کنند. این کشور نه تنها در حوزه صادرات برنج فعال است، بلکه برنج نیز وارد می کند. شاید جالب باشد که بدانید، برنج تاثیر جالبی بر فرهنگ مردم این کشور داشته است. این کشور را نیز می توان بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان دانست.

4- برزیل

دیگر کشور تولیدکننده برنج در دنیا، کشور برزیل است. این کشور را می توان بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان و خارج از قاره آسیا نامید. برزیل در سال 2003 و 2004 به خودکفایی در حوزه برنج رسید، اما خود را محدود به تولید نکرده و در حوزه واردات نیز فعال است. اغلب محصولاتی که در این کشور تولید می شود، به کشور آفریقا صادر می کنند. مصرف سالانه برنج سرانه در کشور برزیل چیزی در حدود 33 کیلوگرم است.

5- کشور فیلیپین

از دیگر کشورهای تولید کننده برنج در دنیا، می توان به کشور فیلیپین اشاره کرد. برنج در این کشور یک ماده غذایی اصلی و بسیار مهم به شمار رفته و به همین دلیل است که می توان نام کشور فیلیپین را در لیست بزرگ ترین صادر کننده برنج در جهان مشاهده کرد. مصرف سالانه برنج در این کشور بیش از 130 کیلوگرم است.

6-تایلند

تایلند را نیز می توان بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان نامید. یکی از معروف ترین انواع برنج که در این کشور کشت می شود، یاس نام دارد. یاس از جمله ارقام با کیفیت و معطر است و کشور تایلند ادعا می کند که بزرگ ترین تولید کننده این نوع برنج در دنیاست. بیش از 50 درصد زمین های کشاورزی این کشور به کاشت و برداشت برنج اختصاص دارد. غذای اصلی مردم تایلند برنج است. مصرف سرانه سالانه برنج در این کشور 120 کیلوگرم است.

7-چین

به جرات می توان کشور چین را بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان نامید. چینی ها نیز درست مانند ما ایرانی ها و برخی کشورهای تولیدکننده برنج در دنیا، علاقه خاصی به میل کردن برنج دارند.
در کشور چین برای آنکه بتوانند ارقامی متفاوت و با کیفیتی را تولید کنند با موسسات تحقیقاتی همکاری می کنند. در حال حاضر، بیش از 50 نمونه رقم برنج با کیفیت در این کشور کاشت و برداشت می شود. برخی ارقامی که در این کشور کشت می شود، عملکرد قابل توجه و بالایی دارد. در کشور چین، علاوه بر کاشت ارقام با کیفیت، از آخرین دستگاه ها برای کاشت و برداشت برنج استفاده می کنند.

8-کشور اندونزی

از دیگر کشورهای مطرح در حوزه تولید برنج که می توان از آن نیز به عنوان بزرگ ترین تولید کننده برنج در جهان یاد کرد، کشور اندونزی است. میزان تولید برنج در کشور اندوزی بالاست و مصرف سرانه سالانه برنج در این کشور نیز چیزی در حدود 140 کیلوگرم است. این کشور در آینده قادر خواهد بود حجم بالایی از نیاز مردم دنیا به برنج را تامین کند.

9-بنگلادش

از دیگر کشورهای برتر و مطرح در حوزه کاشت و داشت برنج، بنگلادش است. یکی از اصلی ترین محصولاتی که در این کشور، کاشت و برداشت می شود، برنج است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود دو سوم از مردم این کشور به برنج به عنوان ماده غذایی اصلی نگاه می کنند. اغلب برنجی که در این کشور تولید می شود، به واسطه فعالیت کشاورزانی است که به صورت خرده پا کار می کنند. میزان مصرف سالانه برنج در این کشور بیش از 160 کیلوگرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *