دسته‌هامقالات

مراحل کشت برنج از کاشت تا برداشت

مراحل کشت برنج از کاشت تا برداشت

از کاشت تا برداشت برنج

‌با سلام خدمت رشت برنجی های خوش سلیقه و دوست داشتنی در این مقاله می‌خواهیم تمامی مراحل کشت برنج از کاشت تا برداشت که از انتخاب و کاشت بذر برنج تا برداشت برنج می باشد را مورد بررسی قرار دهیم.با رشت برنج،مرکز تخصصی خرید برنج و پخش عمده برنج در کشور همراه باشید.

 اولین قدم و یکی از مهمترین اقداماتی که در ارتباط با هر محصولی باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب بهترین بذر موجود می باشد و غلاتی مانند برنج هم از این قاعده مستثنا نیستند.

بذر برنج یا به عبارت دیگر شالی برنج (دانه های با پوست) که به عنوان بذر مورد استفاده قرار می گیرد بایست از با کیفیت ترین  شالی های موجود  باشد.

مراحل کشت برنج

مراحل کاشت تا برداشت برنج

در مرحله اول بذرهایی که قرار است برای کاشت استفاده کنیم را درون آب میریزیم، این عمل برای این است که شالی های پوچ را از سایر دانه ها جدا سازی کنیم. وقتی شالی ها را درون آب قرار می دهیم آنهایی که برنج هستند به علت سنگینی ته نشین میشود و  آنهایی که پوچ و سبک هستند به روی آب می آیند که به راحتی می‌توان آنها را جداسازی کرد .

بعد از جداسازی ، شالی های منتخب را درون کیسه برنج قرار میدهیم و به مدت حداقل یک هفته و تا زمانی که جوانه بزنند در جای مرطوب قرار می دهیم.

بعد از جوانه زدن دو راه پیش روی ماست ، اگر بخواهیم به روش مکانیزه عملیات نشاء را انجام دهیم شالی های جوانه زده را در قالب مخصوص دستگاه نشاء قرار می دهیم و بعد از چند روز قالب هایی که پر از بذر می باشند را به محل خزانه گیری می‌بریم و عملیات خزانه گیری را انجام می‌دهیم.

در روش دوم اگر بخواهیم به شیوه سنتی و با استفاده از نیروی انسانی عملیات نشاء  را انجام دهیم بذرهای جوانه زده را مستقیم به محل خزانه میبریم  و عملیات خزانه گیری را انجام می‌دهیم.

مراحل کاشت تا برداشت برنج

بعد از پشت سر گذاشتن مرحله خزانه گیری حدوداً ۲۰ روز تا یک ماه صبر می کنیم تا حداقل ارتفاع برنج ها به یک وجب برسد(10الی 15 سانتی متر). در این مدت زمان حدوداً یک ماهه به آماده کردن زمین می پردازیم ، زمین را دو بار شخم می زنیم یک بار بدون اینکه زمین آب داشته باشد و یک بار به همراه آب.

بعد از آن زمین را هموار می کنیم به طوری که کاملاً صاف  و هموار باشد که برای مرحله آبرسانی به مشکل نخوریم.

عملیات سمپاشی را هم قبل از نشاء انجام می دهیم تا زمین را  برای مبارزه با حشرات و آفات محیا کنیم و هچنین از رویش علف های هرز تا حدود زیادی جلوگیری کنیم. وقتی زمین آماده نشا شد عملیات نشا را چه به روش مکانیزه و چه به روش سنتی انجام می دهیم.

مراحل کاشت برنج کوددهی برنج

مرحله کوددهی برنج

بعد از اینکه مرحله نشاکاری به اتمام رسید چند روز بعد (حدوداً 10روز) عملیات کوددهی را انجام می‌دهیم تا به رشد برنج کمک کند. برای کوددهی از کودهای نیتروژنی یا ازته یا اصطلاحاً کود سفید و همچنین کودهای فسفاته یا اصطلاحاً کود سیاه استفاده می کنیم.

مرحله وجین یا پاکسازی علف های هرز

حدود ۴۵ روز بعد از نشا برنج (اواخر خرداد اوایل تیر) به سراغ مرحله پنجه زنی و وجین(پاکسازی علفهای هرز ) میرویم. عملیات پنجه زنی به رشد هرچه بیشتر و بهتر برنج کمک می کند و همچنین عملیات وجین برای پاکسازی علفهای هرزی که مابین بوته های برنج روییده شده است بکار برده می شود.

بعد از عملیات پنجه زنی و وجین بایست حدود ۴۵ روز تا دو ماه (نیمه دوم مرداد ماه) منتظر بمانیم و به صورت دقیق به آبرسانی زمین کشاورزی بپردازیم تا زمانی که خوشه های طلایی برنج آماده برداشت شوند.

مراحل برداشت برنج

مرحله برداشت برنج

عملیات برداشت برنج هم به دو صورت انجام می شود مکانیزه و سنتی.

در روش مکانیزه با استفاده از دستگاه دروگر و کمباین و در روش سنتی با استفاده از ابزار مخصوص بریدن برنج و با استفاده از نیروی انسانی عملیات انجام می پذیرد.

مراحل برداشت برج جدا کردن دانه ها

مرحله جداسازی دانه های برنج

در مرحله بعدی به جداسازی دانه های برنج از ساقه می پردازیم این عملیات با استفاده از خرمنکوب برنج یا کمباین هایی که مجهز به خرمنکوب هستند صورت می پذیرد و در نهایت شالی های برنج را در وزن های دلخواه (کیسه)  بسته بندی می کنیم و برای تبدیل شالی به برنج سفید به کارخانه های شالیکوبی انتقال میدهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *