دسته‌هامقالات

برنج صدری

برنج صدری

برنج صدری چیست؟ انواع آن کدام است؟ با چه قیمتی فروخته می شود؟

اگر یک برنج خور حرفه ای و ماهر باشید، حتما نام برنج صدری به گوشتان خورده است. برنج ایرانی صدری یک نوع برنج ایرانی است و انواع و اقسام گوناگون دارد. اگر می خواهید اطلاعاتتان را در مورد این برنج افزایش دهید؛ اگر می خواهید بدانید قیمت برنج ایرانی صدری چقدر است و اگر می خواهید برای خرید آن، مراکز عمده فروش در کشور را شناسایی کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب این سوالات برسید.

برنج صدری

 تاریخ در مورد برنج صدری چه می گوید؟

یکی از انواع برنج هایی که در کشورمان ایران کشت می شود، برنج صدری است. این نوع برنج، در استان های گیلان، مازندران و به صورت کلی خط شمالی کشور کشت شده و از انواع برنج مرغوب در ایران است.
تاریخ می گوید که این برنج برای اولین بار در زمان ناصرالدین شاه قاجار وارد کشور شد و بعد از آن نیز فردی به نام میرزا آقاخان نوری که مسئول صادرات در کشور بود، به کلیه ماموران خود دستور داد تا دانه های این برنج را از کشورهای قرار گرفته در آسیای شرقی به کشور بیاورند تا بتوان این نوع را در شمال کشور کشت کرد. این برنج، برنج صدر اعظمی لقب داشت و بعد از گذشت سال ها، نام آن به برنج ایرانی صدری تغییر پیدا کرد.
این برنج خواص زیادی دارد و شاید به همین دلیل باشد که ما ایرانی ها ارادت خاصی به آن داریم و در تلاش و تکاپوییم تا این نوع برنج را خریداری کرده و مصرف کنیم. برنج نوع صدری ویتامین  1زیادی دارد. این ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی و بهبود وضعیت پوست می شود. این برنج از خانواده برنج طارم است و طعم و مزه خوبی دارد.

برنج صدری

انواع برنج ایرانی صدری کدام است؟

بعد از آنکه فهمیدیم برنج صدری به چه نوع برنجی گفته می شود، وقت آن است که در مورد انواع آن نیز نکاتی ذکر شود. ممکن است وقتی به یک فروشگاه برنج فروشی مراجعه می کنید به شما بگویند که صدری هاشمی، صدری دودی و یا صدری علی کاظمی از انواع و اقسام برنج ایرانی صدری هستند؛ خوب است بدانید، چنین چیزی اصلا صحت ندارد و برنج هایی که در فوق ذکر کردیم، انواع واقعی برنج ایرانی صدری نیستند.
انواع برنج ایرانی صدری شامل، برنج دم قرمز، دم زرد و دم سیاه است. کاشت و برداشت صدری دم زرد نسبت به صدری دم سیاه کمتر است. اگر اسامی مانند هاشمی و یا کاظمی در کنار اسم این برنج دیده می شود، به این خاطر است که صدری را با انواع برنج هاشمی و کاظمی ترکیب کرده اند و یک برنج با ویژگی های جدید به دست آورده اند؛ علت این نامگذاری همین است و بس.

برنج صدری

چگونه برنج ایرانی صدری را تشخیص دهیم؟

اگر بخواهید برای خرید برنج ایرانی صدری با کیفیت و مرغوب اقدام کنید، باید نشانه های برنج اعلای صدری را بشناسید. ما برای آنکه دردسر و زحمت شما را در این مورد کم کنیم، برخی از نشانه هایی که می توان به کمک آن در مورد کیفیت و یا عدم کیفیت این برنج قضاوت کرد، نکاتی را بیان خواهیم کرد؛ این نشانه ها به شرح زیرند:

برنج ایرانی صدری با کیفیت، طول زیاد و عرض کم دارد.
ظاهر برنج با کیفیت صدری، کشیده و رنگ آن استخوانی است.
میانگین طول دانه های برنج صدری حدود 7 میلی متر و بعد از پخت اندازه آن به 13میلی متر می رسد.

برنج صدری

آیا برنج صدری کیفیت پخت خوبی دارد؟

یکی از موضوعاتی که خوب است در مورد برنج صدری ایرانی مورد توجه قرار دهید، کیفیت پخت آن است. پخت برنج ایرانی، قِلِق خاص خود را برای پخت می طلبد. این برنج، سبک است و هضم آن به راحتی صورت می گیرد و معمولا، بعد از میل کردن آن، احساس سنگینی به فرد دست نمی دهد. این برنج، حتی اگر دو سه روز به صورت پخته باقی بماند، باز هم کیفیت و طعم خوب خود را از دست نمی دهد و این همان ویژگی و مزیتی است که هیچگاه در برنج های خارجی دیده نمی شود.
اگر می خواهید همیشه سالم زندگی کنید و غذایی با کیفیت میل کنید، دو دو تا چهار تا کردن های معمول را فراموش کرده و برای سلامتی تان و برای آنکه یک غذای سالم میل کنید، هزینه کنید و در این مورد خساست به خرج ندهید.

برنج صدری

آیا درست که می گویند برنج صدری، تراریخته است؟

یکی از شایعاتی که ممکن است در مورد برنج ایرانی صدری به گوش برسد این است که این برنج، تراریخته است و نباید از محصولات تراریخته استفاده کرد. به محصولاتی که در اثر تغییر ژنتیکی به وجود می آیند، محصولات تراریخته می گویند. در بین محصولات تراریخته نام چندین رقم برنج مشاهده می شود، اما نام برنج صدری در میان آنها جایی ندارد.
معمولا ارقام تراریخته برنج ارقامی هستند که عملکرد بالایی دارند، در حالی که این موضوع اصلا در مورد برنج صدری صادق نیست؛ برنج صدری از جمله ارقامی است که میزان عملکرد آن کم است و به همین دلیل نمی تواند جزء محصولات تراریخته باشد.

برنج صدری

مرکز فروش عمده برنج صدری در کشور کجا است؟

یکی از جاهایی که می توانید برای خرید برنج ایرانی صدری با کیفیت و مرغوب به آنجا مراجعه کنید، مرکز فروش عمده برنج صدری است. این مجموعه ها به دلیل تجربه بالایی که دارند، بهترین نوع برنج را در اختیار متقاضیان و کسانی که به میل کردن برنج ایرانی علاقه دارند، قرار می دهند. سعی کنید این مراکز را شناسایی کرده و حدالامکان خرید خود را از آنها انجام دهید تا هزینه ای که برای خرید برنج صرف می کنید، بیهود به هدر نرود.

برنج صدری

 

قیمت برنج صدری چقدر است؟

اگر برای خرید برنج ایرانی صدری اقدام کرده باشید، حتما متوجه بالا بودن قیمت آن شده اید و شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا قیمت برنج صدری بالاست؟ مگر کشت و کار این برنج با بقیه انواع برنج کشت شده در کشورمان تفاوت دارد که ما باید پول زیادی برای خرید برنج صدری بپردازیم؟ برنج صدری چیست
پاسخی که می توانیم به سوال بالا بدهیم مربوط به عملکرد این برنج است. برنج ایرانی صدری، از جمله ارقام کم بازده در کشور است و به همین دلیل با قیمت بالایی به فروش می رود. اگر خیلی مشتاقید مزه و این برنج فوق العاده را بچشید، حتما برای خرید آن اقدام کنید. البته اگر خواستید این کار را کنید، حتما برنج ایرانی صدری مرغوب و درجه یک بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *