دسته‌هامقالات

برنج ایرانی یا برنج خارجی؟

برنج ایرانی یا برنج خارجی؟

برنج ایرانی یا برنج خارجی؟

 

برنج ایرانی یا برنج خارجی کدام بهتر است؟

برنج ایرانی یا برنج خارجی؛ کدام با کیفیت تر است؟ وقتی حرف از برنج به میان می آید، خصوصا اگر از نوع ایرانی باشد، امکان ندارد احساس گرسنگی نکرده و عطر و بوی خاص آن را به خاطر نیاوریم. ما ایرانی ها به هر کجای دنیا که برویم، باز هم هوس برنج ایرانی را در سر خواهیم داشت. حتی اگر هزاران مدل از برنج نیز در اختیارمان قرار گیرد، باز هم به سمت برنجی که در شالیزارهای کشورمان کشت می شود، می رویم؛ این یکی از نشانه های ایرانی بودن است.

ما در این متن قصد داریم در مورد تفاوت های برنج ایرانی و خارجی با شما صحبت کرده و نکاتی را در مورد این دو گونه برنج در اختیارتان قرار دهیم. اگر کسب اطلاعات در این حوزه برایتان جالب است، در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت های برنج ایرانی و خارجی

یکی از مهم ترین و مشخص ترین تفاوت های برنج ایرانی و خارجی، تفاوت در طعم، ظاهر و قیمت برنج است. کل دنیا را هم که بگردید، نمی توانید برنجی به کیفیت برنج ایرانی پیدا کرده و میل کنید. نوع ایرانی از دیگر انواع برنج موجود در کشورمان قیمت بالاتری دارد، اما خواصی که در آن نهفته است و همین طور، طعم و عطر آن چیزی نیست که بتوان آن را در برنج دیگری جستجو، و حتی پیدا کرد.

با توجه به این که این برنج کیفیت بالایی دارد و کسی از خوردن آن سیر نمی شود، بالا بودن قیمت آن کاملا توجیه پذیر و منطقی است. این برنج، مواد نگهدارنده نداشته و به صورت کاملا طبیعی عرضه می گردد و به همین دلیل است که خواص غذایی با ارزشی دارد.

 

برتری های برنج ایرانی

برتری های برنج ایران چیست؟ چرا برنج ایرانی، نه تنها یک سروگردن بلکه چندین سروگردن از برنج خارجی بالاتر است؟ آیا پر آوازه شدن نام برنج ایرانی، دلیل خاصی دارد؟

برنج ایرانی به روشی کاملا طبیعی تولید می شود و به همین دلیل از نظر غذایی در رتبه و جایگاه بالایی قرار دارد. موضوع دیگری که باعث شده برنج ایرانی به برنج خارجی برتری داشته باشد، عطر و طعم منحصر به فرد و خاص آن است. بوی برنج ایرانی از صد فرسخی شما را از خود بی خود می کند و هوش از سرتان می برد. عطر و بوی برنج ایرانی را از برنج خارجی توقع نداشته باشید.

برتری های برنج ایرانی یا برنج خارجی؟

کیفیت کدام برنج بهتر است؟

به نظر شما کیفیت کدام برنج بهتر است؛  کیفیت یک موضوع کاملا نسبی است. وقتی شما از کیفیت برنج صحبت می کنید، باید برخی معیارها را مشخص کنید. برای کسی که کیفیت برنج را در ظاهر آن می داند، برنج خارجی کیفیت بالاتری دارد، اما برای کسی به ظاهر توجه نداشته و عطم و مزه برنج برایش مهم است، برنج ایرانی با کیفیت تر است. پس هر زمان که می خواهید برای خرید برنج اقدام کنید، ابتدا معیارهای خود را مشخص کرده و سپس با توجه به آنها یک نوع برنج خریداری کنید.

برنج ایرانی و حمایت از تولید ایرانی

برنج تولید داخل ایران و حمایت از تولید کشورمان یکی از موضوعات حاشیه ای و  البته مهم در رابطه با خرید برنج هایی است که در کشورمان ایران تولید می شود. ما در شمال و جنوب کشورمان شالیزارهای برنج داریم. برنج با رنج و سختی فراوانی تولید می شود؛ مردان و زنان برای کشت برنج در زمین های پر از آب رفته و ساعت ها با کمری خمیده نشاء های برنج را داخل آب قرار می دهند و منتظر می مانند تا دانه های سفید آن به مرحله برداشت برسد. به خاطر تحمل این همه سختی، هم‌وطنانمان لایق حمایت ما هستند.

درست است که برنج داخلی قیمت بالایی دارد، اما اگر شما بتوانید این برنج را به صورت مستقیم و بدون حضور واسطه ها و یا دلال ها خریداری کنید، هم خود را مهمان یک برنج خوش طعم کرده اید و هم از کشاورزانی که با سختی زیاد برنج می کارند، حمایت کرده اید. کشاورزی در کشور ما نیاز به حمایت دارد و این حمایت، تنها در سایه خرید برنج ایرانی به وقوع می پیوندد.

برنج ایرانی یا برنج خارجی؟

فرق پخت برنج ایرانی و خارجی

برخی کسانی که ظاهر پلو برایشان اهمیت بیشتری دارد، می گویند که برنج خارجی از نظر پخت به برنج داخلی برتری دارد. این مساله درست است و برنج خارجی در هنگام پخت، ظاهر زیباتری دارد. معمولا برای پخت برنج خارجی به مهارت بالایی نیاز نیست و می توان به راحتی آن را پخت، اما پخت برنج ایران به مهارت بالایی نیاز دارد. در برخی انواع برنج ایرانی، دانه ها قد نکشیده و ظاهر برنج دانه دانه از آب در نخواهد آمد.

اگر مهمان دارید و یا اگر می خواهید برای اعضای خانواده تان برنج ایرانی طبخ کنید، سعی کنید آن را به صورت کته دم کنید. برای پخت برنج خارجی نیز روش آبکش روش خوبی است. دانه های برنج خارجی قد کشیده و معمولا برنج نیز ظاهری مجلسی به خود می گیرد.

 

برنج ایرانی یا برنج خارجی؟

کیفیت برنج ایرانی و خارجی

کیفیت برنج داخلی ایران و برنج خارجی قابل مقایسه با هم نیست. اگر قیمت برایتان اهمیت دارد و اصولا به خورد و خوراک خود در طی روز اهمیت نمی دهید، بهتر است فکر خرید برنج داخلی را از سر خارج کنید؛ برنج ایرانی نمی تواند در برآوردن خواسته ها و نیازهایتان به شما کمک کند.

چنانچه طعم و عطر عالی را نشانه ای از بالا بودن کیفیت برنج می دانید، توصیه می کنیم برنج ایرانی خریداری کنید، اما اگر قیمت مناسب و دانه دانه شدن برنج برایتان مهم است، به سراغ برنج های خارجی بروید؛ این گزینه برای شما به صرفه تر و مناسب تر به نظر می رسد.

طعم و عطر برنج ایرانی در مقابل برنج خارجی

برنج ایران از نظر عطر و طعم رقیب ندارد. طعم و عطر برنج ایران در مقابل برنج خارجی جایی برای مقایسه باقی نمی گذارد و به هیچ ترتیبی نمی توان آن را با برنج خارجی مقایسه کرد؛ کسانی که عاشق بوی این نوع برنج هستند، به خوبی می دانند ما از چه چیزی صحبت می کنیم. به هر کجای این دنیا که قدم بگذارید نمی توانید برای عطر برنج ایرانی، رقیبی بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *