دسته‌هامقالات

ترفندهایی برای از بین بردن حشرات برنج

روش ازبین بردن حشرات برنج

راه های ازبین بردن حشره برنج

در این پست با ترفند هایی برای از بین بردن حشرات برنج در خدمت شما هستیم. رشت برنج خدماتی مانند پخش عمده برنج و فروش جزئی برنج را برای مشتریان خود فراهم کرده است برنج‌هایی در انواع مختلف و با کیفیت های بالا. اما به هر حال یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد به آن دچار می شوند، آفت زدن برنج می باشد. شما مشغول خواندن این مقاله هستید حتما یا به این مشکل دچار شده اید یا قصد دارید از آن جلوگیری کنید. اگر قصد جلوگیری از این اتفاق را دارید بهتر است مقاله روش های اصولی نگهداری از برنج در همین سایت را مطالعه کنید. البته تا پایان این پست به راه های جلوگیری از آفت زدن برنج نیز اشاره خواهیم کرد.

معرفی حشرات برنج

نام علمی این حشرات سیتوفیلوس اورایزائه می باشد که برخی از افراد به آن اصطلاحا شپشک ، لولو یا جوجوی برنج می گویند.  طبق گفته پزشکان این حشرات خطری ندارند و ایجاد عفونت نخواهند کرد اما به ماده غذایی آسیب وارد می کنند. این حشره از مزرعه وارد برنج می شود و در کنار آن می ماند تا قبل از این که فضای مناسبی برای رشد پیدا نکند دیده نخواهد شد. به محض اینکه زمان مناسب برای رشد این حشره فراهم بشود، روزانه ۴ تخم می گذارد. لارو ها بعد از سه روز از تخم بیرون می آیند و بعد از ۵ تا ۱۶ روز به یک حشره بالغ تبدیل می شوند. این حشره از دانه برنج ها تغذیه می کند.

پخش عمده برنج-از بین بردن حشره برنج

جلوگیری از آفت زدگی برنج

همانطور که گفتیم حشرات به خودی خود به وجود نمی آید بلکه از ابتدا در کنار دانه های برنج قرار دارند اگر شرایط محیطی برای رشد آنها مهیا شود آنها رشد کرده و شروع به تخمگذاری می کنند. یکی از شرایطی که باعث رشد این آفت ها میشود فضای خفه و بدون تهویه می باشد. بنابراین سعی کنید برنج ها را در جای خشک و خنک قرار دهید که هوا جریان داشته باشد. در ضمن از قرار دادن برنج در معرض نور آفتاب و رطوبت خودداری کنید.

مکان های گرم، مرطوب و تاریک بسیار مورد علاقه این حشرات می باشند پس تا می توانید از فراهم کردن این شرایط خودداری کنید. همچنین برنج را در قفسه ای نگهداری کنید که با زمین حداقل ۲۰ سانتی متر فاصله داشته باشد تا هوا بخوبی جریان یابد.

نحوه ازبین بردن حشره برنج در پخش عمده برنج

از بین بردن حشره برنج

و بالاخره می‌رسیم به ترفندهایی برای از بین بردن حشرات برنج . راهکارهای مختلفی برای این مشکل بیان شده که به ترتیب آن ها را به شما معرفی می کنیم.

قرار دادن برگ‌بو در برنج

تعدادی برگ بو یا برگ چریش را داخل برنج قرار دهید این برگ ها باعث دورشدن حشرات از برنج می شوند.

میخک برای حذف حشره برنج

راهکار دیگر برای دور شدن شپشک ها از برنج قرار دادن کمی میخک داخل ظرف برنج می باشد. میخک بیشتر از ورود حشرات به ظرف برنج جلوگیری می کند.

جعبه کبریت برای رفتن حشرات برنج

مورد دیگری که باعث فراری دادن حشرات برنج میشود جعبه کبریت می باشد. در واقع گوگرد کبریت ها باعث رفتن حشرات از برنج خواهد شد زیرا حشرات از گوگرد متنفراند. پس جعبه کبریت را داخل ظرف یا کیسه برنج قرار دهید.

برنج ها را در معرض آفتاب بگذارید

درست است که قبلاً به آن اشاره کردیم که قرار گرفتن برنج در معرض مستقیم تابش آفتاب مضر می باشد و باعث تغییر ساختار برنج و شکننده شدن آن می شود. اما حشرات از از نور خورشید بیزارند مکان های تاریک و مرطوب را بیشتر دوست دارند. برای فراری دادن آنها از برنج می توانید تنها یک مرتبه و در زمان کوتاهی برنج ها را در معرض آفتاب قرار دهید تا شپشک ها از آن خارج شوند.

گونی برنجتان را عوض کنید

گاهی ممکن است وقتی تمام حشرات را از برنج خارج کردید پس از مدتی دوباره نمایان شوند. دلیل این اتفاق این است که برنج ها را دوباره داخل قدیمی ریخته اید‌. حشرات روی گونی برنج تخم گذاری می‌کنند پس به سرعت گونی برنج خود را عوض کنید تا تعداد آنها بیشتر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *