دسته‌هامقالات

برنج هاشمی

برنج هاشمی

برنج هاشمی

یکی از معروف ترین گونه های برنج در کشورمان، برنج هاشمی است که ما قصد داریم در این متن در خصوص تاریخجه، انواع آن، ویژگی های این نوع برنج با کیفیت و  همچنین  اطلاعاتی از مشخصات ظاهری آن را در اختیار شما قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

تاریخچه برنج هاشمی

قصه این نوع برنج با قصه سایر برنج هایی که کشت می شود، تفاوت دارد. در سال 1364، یکی از کشاورزان استان گیلان، به نام یوسف هاشمی، متوجه شد که یکی از خوشه های برنج با بقیه تفاوت دارد؛ این خوشه، ساقه ای باریک و دانه هایی بلند داشت. آقای هاشمی، خوشه را ذخیره کرد و تصمیم گرفت در بهار سال بعد، آن را در یک خزانه جدا بکارد.

در بهار سال بعد، ایشان، خوشه برنج را نشاء کرد و در فصل برداشت آن را درو کرد. پس از چندین بار کاشت و برداشت، این کشاورز مقدار زیادی از آن نوع خاص برنج تولید کرد. هاشمی نمونه ای از برنج را به نزد شالی کوبی برد و مدیر شالی کوبی در آنجا متوجه شد که این برنج با سایر برنج هایی که تا به حال کشت می شده است، تفاوت دارد و از آنجا تصمیم گرفته شد نام برنج تازه کشف شده را بنام ایشان بگذارند.

امروزه این برنج در سطح وسیع در حال کاشت و برداشت است و بسیاری افراد از عطر و طعم بی نظیر آن لذت می برند. این برنج یکی از مرغوب ترین برنج های ایرانی است.

تاریخچه برنج هاشمی

 

انواع برنج هاشمی

در حقیقت یک گونه خاص از برنج است که زیرکشت بیش از 80 درصد اراضی کشاورزی استان گیلان را در تصاحب خود قرار داده است. حتما شما در بسیاری از فروشگاه ها و مغازه های برنج فروشی عباراتی چون: برنج هاشمی استخوانی، طارم، معطر، آستانه اشرفیه، درجه یک، دودی و… را دیده اید. باید بگوییم که اگر شما به این فکر می کنید که این عبارات هرکدام به تنهایی یک گونه متفاوت از این نوع برنج است، سخت در اشتباهید! در حقیقت بذر تمامی این برنج ها که به هاشمی معروف هستند، به یک نوع برنج  بر میگردد و ان هم برنج هاشمی است.

انواع موجود در بازار به شرح زیر است:

 

برنج هاشمی دودی؛

همان طور که از نامش پیداست این نوع از هاشمی چه قبل از پخت و چه بعداز پخت عطر و طعمی دودی را دارا است. و دلیل ان این است که این نوع را در عملیات خشک کردن و حتی پس از ان به روش سنتی یا مدرن دودی می کنند.

برنج هاشمی طارم؛

این نوع برنج در حقیقت ترکیب دو گونه از برنج یعنی هاشمی و طارم است. به عبارت دیگر پس از برداشت این دو گونه از برنج آنها را به نسبت دل خواه با هم ترکیب میکنند و محصول تولید شده ترکیب این دو برنج یعنی طارم هاشمی است.

 

برنج هاشمی آستانه اشرفیه؛

برنج هاشمی آستانه اشرفیه؛

این نوع از برنج هاشمی در شهرستان آستانه اشرفیه  استان گیلان کشت می شود و دلیل نام گذاری ان هم همین مورد است. حال چرا برنجی که در شهر استانه اشرفیه کشت می شود را متمایز می کنند؟ جواب این سوال به شرایط بسیار مساعد اب و هوایی، آبرسانی خوب و همچنین کیفیت زمین های این شهرستان بر میگردد.

برنج هاشمی درجه یک؛

عبارت درجه یک در کنار هاشمی به این معنا است که این نوع برنج که قرار است خریداری کنید در شرایط محیطی مساعدی برداشت شده، عملیات تبدیلش در  کارخانه ها به خوبی صورت گرفته، دوبار الک(صافی)شده و سورت شده(یکدست بدون ضایعات) آماده شده است.

هاشمی معطر،  استخوانی و… همه این عبارات همان هاشمی است که ویژگی هایش به عنوان یک برتری به آن اضافه شده است.

 

تشخیص برنج هاشمی درجه یک و اعلا

برای آنکه بتوانید هاشمی درجه یک و اعلا خریداری کنید، خوب است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • یک برنج با کیفیت، با دیگر انواع برنج، قاطی نشده و کاملا یکدست است. تمامی دانه های برنج با کیفیت از نظر اندازه و رنگ یک شکل هستند.
 • عطری که از برنج با کیفیت به مشام می رسد، با برنج های خارجی و برنج هایی که کیفیت خوبی ندارند، اصلا قابل مقایسه نیست.
 • مراجعه کردن به فروشگاه های معتبر، یکی از راه های غیر مستقیم برای خرید برنج با کیفیت و درجه یک ایرانی است.
 • برنج ایرانی با کیفیت، خُرد و شکسته نیست. به عبارتی دیگر برنج با کیفیت باید از تمامی ُخرده ها و ضایعات پاکسازی شود و تمامی دانه ها به یک اندازه و یکدست باشند.
 • رنگ این نوع برنج، سفید مایل به کرم است. اما نباید از این نکته غافل شد که هرچه برنج تازه تر باشد رنگ ان شفاف تر است و هر چه کهنه تر باشد رنگ ان به سمت تیرگی می رود.

مشخصات برنج هاشمی درجه یک

مشخصات برنج هاشمی درجه یک

مشخصات آن مواردی است که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • یکی از مهمترین مشخصات این برنج، خوش پخت بودن آن است.
 • پس از خوردن برنج احساس سنگینی نمی کنید زیرا بسیار خوش هضم است.
 • این نوع برنج، دانه های بلندی دارد.
 • پس از پخت ری زیادی دارد و مناسب رستوران ها و اورگانها نیز می باشد.
 • دانه های این نوع برنج به رنگ کرم هستند.
 • عطر و طعم بی نظیری دارد.
 • از جمله انواع برنج مناسب مجالس و مهمانی هاست.

ویژگی های برنج هاشمی شمال

یکی از ویژگی های هاشمی شمال مقاومت آن در برابر آفات است. آفات برنج که یکی از آنها کرم ساقه خوار است، این گیاه را کمتر مورد حمله قرار می دهد.

از دیگر ویژگی های این نوع برنج، سالم بودن و عاری بودن آن از وجود سموم دفع آفات است. همان طوری که اشاره کردیم،  در برابر آفات مقاومت بالایی داشته و نیازی نیست برای مبارزه با حشرات و آفات مزاحم این گیاه، از سم خاصی استفاده گردد. به همین دلیل از این نوع به عنوان یکی از سالم ترین و ارگانیک ترین انواع برنج یاد می کنند.

 

مرغوب ترین برنج هاشمی

مرغوب ترین برنج هاشمی

مرغوب ترین برنج هاشمی، خصوصیات زیادی دارد. این برنج به راحتی رِی می کند و بسیار خوش پخت است. به همین دلیل انتخاب اول خانم های خانه دار برای مهمانی ها و مجالس رسمی، این نوع برنج است.

این برنج عطر و طعم خوبی دارد و اگر از فروشگاه های معتبر خریداری گردد، خرید آن نیز با قیمت مناسبی همراه خواهد بود. برخی عمده فروشی ها بهترین و با کیفیت ترین برنج را با قیمت خوبی به فروش می رسانند.

برنج هاشمی معطر گیلان

برنج هاشمی معطر گیلان را به جرات می توانیم یکی از بهترین انواع برنج در کشور بدانیم. گیلان نیز یکی از قطب های اصلی کشت برنج در کشورمان است و به دلیل داشتن شرایط محیطی مطلوب، برنجی که در این ناحیه برداشت می شود،  بهترین کیفیت در کل ایران و حتی جهان را نیز داراست.

همان طوری که اشاره کردیم یکی از بهترین انواع برنج در شهر آستانه اشرفیه استان گیلان، کاشت و برداشت می شود. برای اطلاع دقیق از قیمت این نوع برنج، به فروشگاه ها و عمده فروشی ها مراجعه کنید؛ خرید برنج از این طریق، با صرفه تر است.

قیمت برنج هاشمی 1401

قیمت برنج هاشمی 1401

قیمت برنج هاشمی 1401 را باید از مراجع معتبر و فروشگاه هایی که در این حوزه فعالیت می کنند، جویا شوید. چنانچه فروشگاه مورد نظر، معتبر بوده و برنجی با کیفیت به فروش برساند، این نوع برنج را در قیمت عرف بازار ارائه می کند.

با توجه به این که برنج از نوع، بومی سرزمین های شمالی کشورمان  بخصوص استان گیلان بوده و از کیفیت بی نظیری به نسبت قیمت خود برخوردار است، نباید توقع داشته باشید که این نوع برنج به قیمت برنج خارجی یا حتی به قیمت برنج های استانهای دیگر کشور به فروش برود.

قیمت برنج هاشمی گیلان

قیمت برنج هاشمی گیلان، در مقایسه با برخی انواع برنج ایرانی، نسبتا مناسب تعیین شده است. البته همانطوری که اشاره کردیم، نباید انتظار داشت که این نوع برنج هم قیمت با برنج خارجی باشد؛ بی شک برنج ایرانی از تمامی انواع برنج خارجی، با کیفیت تر است و عطر و طعم بهتری دارد.

در ضمن، به خاطر داشته باشید قیمت انواع برنج از نوع هاشمی، با هم متفاوت است. هر چه دانه های برنج بلندتر بوده و در هنگام پخت، بیشتر ری کند، برنج با کیفیت تر است و با قیمت بیشتری در بازار خرید و فروش می شود.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت برنج هاشمی

عوامل زیادی بروی قیمت برنج هاشمی تاثیرگذار است مهم ترین این عوامل به شرح زیر هستند:

 • میزان عرضه و تقاضا
 • یکدست بودن و خالص بودن آن
 • کیفیت قبل از پخت
 • فصل کاشت و برداشت برنج
 • عطر و طعم آن
 • بسته بندی عالی
 • مرجع ارائه کننده محصول
 • منطقه ای که برنج در آنجا کشت می شود
 • وجود و یا عدم وجود واسطه ها و دلال ها در بازار برنج
 • کیفیت بعد از پخت

خرید عمده برنج هاشمی از شمال

تفاوت قیمت برنج هاشمی درجه یک با انواع دیگر

برنج هایی نظیر برنج صدری دم سیاه که از نظر کیفیت از هاشمی برتر هستند، با قیمت بیشتری در بازار خرید و فروش می شوند. برخی دیگر از انواع برنج کشت شده در کشورمان نظیر برنج ندا و شیرودی که از نظر کیفیت، عطر و طعم نمی توانند با این محصول رقابت کنند، با قیمت پایین تری به فروش می روند.

برای آنکه بدانید این نوع از نظر قیمت چه تفاوتی با سایر انواع برنج موجود در کشورمان دارد، توصیه می کنیم به فروشگاه ها و مراکز ارائه دهنده برنج شمالی با کیفیت مراجعه کنید. برخی از این فروشگاه ها، انصاف را رعایت کرده و برنج ایرانی را با مناسب ترین قیمت به فروش می رسانند. شما می توانید برنج درجه یک هاشمی را از همین سایت و فروشگاه ما بصورت مستقیم از تولید کننده دریافت کنید.

قیمت برنج هاشمی درجه یک در شمال

یکی از مناطق کشورمان که شالیزارهای برنج در آنجا به وفور مشاهده می شود، شمال کشور است. برنجی که در این منطقه کاشته می شود، از نظر کیفیت در سطح بسیار خوبی قرار دارد. اگر به دنبال خرید برنج درجه یک هستید، سعی کنید به عمده فروش هایی که در این منطقه فعالیت می کنند، مراجعه کنید.

درست است که قیمت برنج درجه یک در شمال از برخی انواع برنج بالاتر است، اما کیفیت آن بی نظیر بوده و ارزش صرف این هزینه را دارد.

قیمت برنج هاشمی در تهران

قیمت این نوع در تهران، از قیمت این برنج در شمال بالاتر است. اگر به شهرهای شمالی کشورمان سفر کنید، می توانید برنج کشت شده در این منطقه را با قیمت مناسب تری خریداری کنید. البته برخی فروشگاه های آنلاین، محدودیت های خرید حضوری را نداشته و شما در هر جای کشور که باشید می توانید برنج درجه یک شمال را با قیمتی بسیار مناسب تهیه کنید.

 

خرید عمده برنج هاشمی از شمال

خرید عمده برنج هاشمی از شمال

خرید عمده برنج هاشمی از شمال یکی از روش هایی است که شما می توانید برنج ایرانی کشت شده در این منطقه را  هم با قیمتی مناسب  و هم با حجم زیاد تهیه کنید. عمده فروشان معتبر برنج، در شناسایی و تشخیص برنج با کیفیت، تجربه و مهارت بالایی داشته و قادرند این محصول را با قیمتی خوب و مناسب در اختیار خریداران و دوستداران برنج شمالی قرار دهند.

اگر نمی توانید به شمال کشور سفر کنید، به فروشگاه های معتبری که به صورت آنلاین برنج ایرانی را می فروشند، مراجعه کرده و برنج ایرانی درجه یک شمال را از آنها بخرید؛ این تضمین شده ترین راه برای خرید برنج است.

قیمت برنج هاشمی درجه دو

هاشمی درجه دو به برنجی گفته می شود که ضعیف تر از نوع درجه یک خود باشد؛ چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ بهره برداری

تفاوت در کیفیت انواع مختلف برنج، یکسان نبودن قیمت برنج را باعث شده است که البته آن نیز کاملا منطقی و به جا به نظر می رسد. اگر به فروشگاه های ارائه دهنده برنج سر زده باشید، حتما متوجه این موضوع شده اید که برنج درجه دو هاشمی، با قیمت های متفاوتی در بازار، خرید و فروش می شود. تمامی این قیمت ها به مراتب پایین تر از قیمت برنج درجه یک این نوع به فروش می رسند.

قیمت فروش عمده برنج هاشمی شمال

قیمت فروش عمده هاشمی شمال از بقیه مناطق کشور مناسب تر است. شمال کشور، قطب کشت برنج به شمار می رود و افراد زیادی در این منطقه مشغول کاشت و برداشت برنج هستند.

اگر یک عمده فروش معتبر و منصف برای خرید برنج پیدا کنید، می توانید برنج ایرانی درجه یک را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کرده و میل نمایید. این بهترین روش برای خرید برنجی با کیفیت و خوش عطر و بوست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *