دسته‌هامقالات

تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم

پخش عمده برنج کشت اول و کشت دوم

برنج کاشت اول یا کاشت دوم ؟

برنج ها با توجه به نوع بذر، نوع کاشت و محل کاشت به انواع مختلفی تقسیم می شوند. به همین جهت برنج هایی با طعم و عطر مختلف به وجود می آیند.  یکی از عواملی که باعث تفاوت در برنج ها می شود زمان برداشت آن می باشد. از این جهت شاهد تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم هستیم. شاید برای شما هم سوال باشد که این دو نوع برنج چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به خصوص اگر قصد خرید برنج را دارید و به دنبال پخش عمده برنج می گردید، بهتر است ابتدا فرق بین این دو کشت را بدانید تا بتوانید برنج مورد نظر خود را تهیه کنید. در ادامه همراه ما باشید تا به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

پخش عمده برنج کاشت اول

برنج کاشت اول چیست؟

شالیکاران روزهای اول فروردین بذر های برنج را برای کاشت آماده می کنند.  پس از پایان مراحل پیش رو، برنج کشت اول به دست خواهد آمد. ابتدا کشاورزان خوشه های برنج را در آب و نمک می گذارند تا بذرهای قابل کشت جدا گردد. سپس آن ها را می شویند و ۲ تا ۸ روز بذرها را در یک محیط مرطوب نگه می‌دارند تا شروع به جوانه زنی کنند. سپس بذرهای جوانه زده را در زمینی که از قبل آماده شده می کارند. با توجه به شرایط آب و هوای هر منطقه مدت زمانی طول خواهد کشید تا نشا به زمین اصلی منتقل شوند. این زمان در استان گیلان حدود ۲۵ تا ۳۰ روز می باشد. نشاء ها با دقت بالا و به آرامی کاشته می شوند. سپس کنترل میزان آب، تامین مواد معدنی، برداشتن علفهای هرز و مراقبت های لازم شروع خواهد شد تا برنج آماده شود.

در نهایت به مرحله برداشت می رسیم‌. در این مرحله کشاورزان  آب دهی را قطع میکند و بعد از اینکه زمین خشک شد برنج ها چیده می شوند. پس از برداشت برای به دست آوردن دانه های برنج شلتوک ها را خشک کرده و پوست می کنند به این صورت دانه های برنج از پوست و سبوس برنج جدا میشود. به برنجی که با این روش به دست می‌آید برنج کشت اول گفته می شود.

برنج کشت دوم چیست؟

و اما تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم در این است که بعد از اتمام مراحل قبل یعنی برداشت برنج اول، برای زمین شرایط مناسبی برای کشت مجدد برنج خواهد داشت. بنابراین تمام مراحلی که برای به دست آوردن برنج کشت اول انجام شد برای برنج کشت دوم نیز انجام می شود. اما مهم ترین نکته اینجاست که ساقه های قبلی یعنی ساقه های برنج کشت اول ترمیم شده و از آن برنج کشت دوم بدست می آید و این اتفاق در تمام مناطق کشاورزی امکان پذیر نخواهد بود و فقط در برخی از زمین ها انجام می شود.

در نتیجه تموم مراحل قبل تکرار خواهد شد زمین به آبیاری، مواد معدنی و کود احتیاج خواهد داشت. از دیگر تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم مقدار آب مورد نیاز برای رشد می باشد. که برنج کشت دوم به آب بیشتری نیاز دارد به همین جهت این نوع روش کشت در شهرهایی مانند فریدونکنار که آب زیادی دارند، انجام می شود.

پخش عمده برنج کاشت دوم

خصوصیات برنج کشت اول

برنج کشت اول از طعم و عطر خوبی برخوردار است. بهره برداری و برداشت آن آسان تر از برنج کشت دوم می‌باشد ری مناسبی هم دارد. البته باید به این موضوع توجه داشت که خصوصیات برنج کشت اول کاملا به زمین، خاک، نحوه کشت و برداشت و مهارت کشاورز بستگی دارد. هر چه شرایط بهترین فراهم باشد برنج مرغوب و باکیفیت تری به دست می‌آید.

خصوصیات برنج کاشت دوم

همانطور که گفتیم این برنج بعد از برداشت برنج کشت اول رشد خواهد کرد. به همین علت نگهداری از آن کمی سخت تر است و نیاز به آب بیشتری دارد زیرا نشاء آن در مرداد ماه و گرمای زیاد انجام می شود و آب بیشتری تبخیر خواهد شد. از خصوصیات دیگر برنج کشت دوم باید به کیفیت بالای آن اشاره کنیم. با اینکه مقدار برنج در کشت دوم کمتر از کشت اول است اما کیفیتی بالاتر خواهد داشت. برنج کشت دوم بسیار خوش عطرتر از برنج کشت اول است.

برخی این کیفیت بالا و خوش پخت بودن برنج کاشت دوم را به دلیل رشد آن در هوای پاییز می دانند و برخی می گویند از آن هایی که زمان بیشتری برای آخرین سمپاشی تا برداشت طول خواهد کشید برنج با کیفیت و سلامت بیشتر به دست می آید.

پخش عمده برنج-شالیزار

تفاوت قیمت برنج کشت اول و دوم

از آنجا که برنج کشت دوم کمی درشت تر از برنج کشت شده اول می باشد و از کیفیت عطر و طعم بهتری برخوردار است قیمت آن نیز کمی بیشتر از برنج کشت اول می باشد.

اگر به دنبال خرید برنج کشت اول یا دوم هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید در غیر این صورت می توانید از طریق قسمت فروشگاه سایت وارد محصولات شده و آنها را به صورت آنلاین خریداری نمایید. برنج هایی مانند هاشمی، صدری، شیرودی در سایت موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *