دسته‌هامقالات

روش اصولی نگهداری برنج

پخش عمده برنج-روش نگهداری برنج

راه های نگهداری از برنج

برنج یکی از مهمترین وعده های غذایی ما ایرانیان می باشد. درست است که برنج جزو محصولات فاسد نشدنی به حساب می آید که به قرار گرفتن در یخچال نیازی ندارد اما به هر حال با گذشت زمان این محصول کیفیت اولیه خود را از دست خواهد داد برای جلوگیری از این اتفاق، باید روش های نگهداری اصولی برنج را بدانید. تا انتهای این پست با ما همراه باشید تا راه روش های نگهداری صحیح از برنج را به شما آموزش دهیم.

نکات مهم در نگهداری از برنج

قبل از اشاره به نکات مهم نگهداری باید بگوییم که اگر به دنبال پخش عمده برنج هستید میتوانید از طریق همین سایت اقدام به خرید و ثبت سفارش نمایید. پس از خرید عمده برنج باید دقت بسیاری در نگهداری و مراقبت از آن ها داشته باشید. زیرا برنج ها در تعداد بالا قطعاً زمان نگهداری بیشتری خواهند داشت و شما باید آن ها را تا مدت ها سالم و باکیفیت نگه دارید تا حتی پس از گذشت زمان زیادی بازهم قابل استفاده باشند.

پخش عمده برنج- نگهداری برنج

برنج ها را از رطوبت دور کنید

نکته اول:

اگر می خواهید برنج های شما با سرعت بالایی کیفیت خود را از دست بدهند آنها را در معرض رطوبت قرار دهید. دانه های خام برنج جاذبه رطوبت هستند پس در اطراف خود به دنبال رطوبت می گردند و آن را به خود جذب می‌کنند. زمانی که رطوبت وارد دانه برنج می شود در ساختار آن تأثیر گذاشته و استحکام برنج را کاهش می دهد. رطوبت می تواند باعث بنددار شدن دانه برنج شود. بنددار شدن به حالتی گفته می شود که داخل مغز دانه برنج ترک هایی ایجاد می شود این مشکل باعث می شود پس از پخته شدن برنج حالت شفته به خود بگیرد. در ضمن برنجی که تحت رطوبت قرار گرفته طعم و عطروبوی خود را نیز از دست خواهد داد. بنابراین سعی کنید برنج های خود را در محیطی گرم و خشک قرار دهید.

برنج ها را از وزش باد مستقیم دور نگه دارید

نکته دوم:

یکی دیگر از عواملی که باعث آسیب به ساختار برنج خواهد شد باد مستقیم می باشد. در روشهای نگهداری اصولی برنج توصیه می شود حتماً برنج ها را از باد های مستقیم دور نگه دارید باد نیز باعث به وجود آمدن ترک های روی دانه برنج خواهد شد و به اصطلاح برنج شما بنددار می‌شود. ساختار برنج شکننده است و به محض گرم و سرد شدن پی در پی پیوند آن می شکند. بنابراین سعی کنید کیسه‌های برنج را مقابل باد کولر، پنکه یا پنجره های باز قرار ندهید. اگر همچین جایی در خانه خود پیدا نکردید برنج را در بسته بندی های ضخیم نگهداری کنید تا باد نتواند به آنها نفوذ کند.

برنج ها را از از نور آفتاب نیز دور نگه دارید

نکته سوم:

در مورد سومی که باید برنج های خود را از آن دور نگهدارید تابش نور آفتاب می باشد. همانطور که گفتیم برنج ساختاری حساس و شکننده دارد که به راحتی کیفیت خود را از دست خواهد داد. نور خورشید می تواند ساختار داخلی برنج را خرد کند. این مسئله تاثیر مستقیم روی کیفیت پخت برنج میگذارد. در حقیقت برنج همواره در معرض هجوم آفت ها می باشد و تابش نور خورشید می تواند به آفت زدگی برنج کمک کند. بنابراین حتی اگر برنج ها را داخل کیسه یا ظروف های ضخیم نگهداری می کنید هرگز آن را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

اشتباهات رایج در نگهداری برنج

وقتی راجع به روش های اصولی نگهداری برنج صحبت می کنیم باید به اشتباهات رایج در نگهداری و مراقبت از برنج نیز اشاره کنیم. شاید شما هم تا به حال این اشتباهات را ناآگاهانه انجام داده باشید. پس بخوانید و بدانید که چگونه برنج های خود را در مدت طولانی سالم و بدون آفت نگه دارید.

یکی از اشتباهات رایجی که در نگهداری برنج ها پیش می آید این است که افراد زیادی برای از بین بردن رطوبت دانه های برنج آنها را در معرض مستقیم آفتاب قرار می دهند. اگر برنج های شما رطوبت زیادی جذب کرده‌اند برای آن که رطوبتش ازبین برود هرگز آن را در مدت طولانی در معرض مستقیم تابش خورشید قرار ندهید. قرار دادن برنج ها در مکانی کاملاً خشک و سایه می تواند رطوبت آنها را از بین ببرید.

اگر تا الان برنج ها را در محلی کاملا بسته و خفه نگهداری کرده اید این کار نیز غلط است. نبودن تهویه مناسب در محل نگهداری برنج ها باعث می شود مکانی مناسب برای تخم گذاری آفت ها شکل بگیرد. پس توجه داشته باشید زمانی که برای نگهداری برنج انتخاب می‌کنید باید در آن هوا به خوبی در جریان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *