دسته‌هامقالات

طرز تهیه اناربیج

طرز تهیه اناربیج

اناربیج یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین غذاهای محلی استان گیلان می باشد. این خورشت، به دلیل وجود رب انار طعم ملس و روبه ترشی دارد و از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه خورشت‌ فسنجان است.

 ترکیب اناربیج و برنج شمال فوق العاده می شود و رشت برنج قول می دهد که مزه آن تا مدت ها زیر دندان هایتان می ماند.

 

طرز تهیه انار بیج

مرحله اول ) ابتدا سبزی ها را ضدعفونی کرده و پس از چند دقیقه به خوبی شست وشو دهید و سپس سبزی ها را خرد کنید. در ادامه با اضافه کردن مقداری نمک و زردچوبه به سبزی های خرد شده آن را با روغن سرخ کنید تا جایی که رنگ آن متمایل به تیره شود.

 

مرحله دوم ) پیاز را در گوشت چرخ کرده رنده کنید و سپس نمک و فلفل سیاه را به آن اضافه کرده و با هم مخلوط نمایید. ودر ادامه گوشت چرخ کرده را به صورت کوفته های کوچک، شکل دهید.

 

مرحله سوم ) گردوهای خرد شده یا ساییده شده را با سه الی چهار لیوان آب به همراه مقداری زردچوبه بر روی حرارت ملایم به مدت چند ساعت قرار دهید. زمانی که روغن از گردو ها پس داده شد و مقداری غلیظ گردید سبزی های سرخ شده را به آن اضافه نمایید و اجازه دهید مقداری بجوشد. بعد از گذشت حدود ۲۰ دقیقه کوفته هایی که از قبل اماده کرده اید را یکی یکی به خورشت در حال جوشیدن اضافه کنید.

 

اناربیج
اناربیج

 

مرحله چهارم ) بعد از اضافه کردن همه کوفته ها نوبت به رب انار است که به خورشت اضافه شود. مقدار رب انار بستگی به سلیقه آشپز دارد هرچه بیشتر اضافه کنید خورشت شما ترش تر و تیره تر خواهد شد. پس از اضافه کردن رب انار اجازه دهید، خورشت با حرارت ملایم بجوشد تا جایی که غلظت آن همانند خورشت‌فسنجان شود. در ۱۵ دقیقه آخر جوشیدن آب انار یا آبغوره را به آن اضافه نمایید. اناربیج شما اماده است .

 برای تزیین اناربیج می توانید از دانه های انار و همچنین سبزی های معطر استفاده کنید.

 

شیمی بلامیسر، نوش جان

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *