دسته‌هامقالات

برنج دودی چیست؟

برنج دودی چیست

برنج دودی چیست؟

ما در کشورمان انواع و اقسام متفاوت برنج داریم و این به لطف شرایط آب و هوایی بسیار مناسبی است که کشور ما در آن قرار گرفته است. شمال و برخی نقاط جنوبی کشور بهترین و ایده آل ترین شرایط را برای کشت برنج فراهم کرده اند. برنج دودی یکی از انواع برنج کشت شده در کشورمان است و ما امروز قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم و در مورد خواص، طعم و قیمت برنج دودی آن نکاتی را با شما در میان بگذاریم. برنج دودی چیست

برنج دودی چیست

آیا می دانید برنج دودی چیست و چه طعمی دارد؟

برنج دودی همان طوری که از نام آن بر می آید، برنجی است که در معرض دود قرار گرفته است. در گذشته، برای آنکه دوام و ماندگاری برنج و سایر اقلام خوراکی را زیاد کنند، آن را دودی می کردند؛ اما امروزه برای آنکه به تغییر ذائقه مردم جواب دهند، برنج را دودی می کنند و آن را به فروش می رسانند.برای دودی کردن برنج، آن را در اتاقک هایی قرار می دهند و با خرده چوب های جمع آوری شده آتشی درست کرده و دود حاصل از این آتش را به سمت برنج ها هدایت می کنند. برای آنکه دانه های برنج طعم دود را به خود بگیرند، آنها را داخل کیسه گذاشته و کیسه ها را آویزان می کنند.
برخورد دود با برنج باعث ایجاد عطر و طعمی متفاوت در آن خواهد شد. وقتی برنج، دودی می شود، میکروب ها و عوامل بیماری زا به آن ورود پیدا نکرده و به این شکل، عمر مفید این ماده خوراکی خوش طعم و خوشمزه افزایش پیدا خواهد کرد.
نکته بسیار مهمی که خوب است در مورد دودی کردن برنج بدانید، نوع چوب مورد استفاده برای ایجاد دود است. برای ایجاد آتش جهت دود آلود کردن برنج، از چوب درختانی چون کاج، چوب درختان اسانس دار، درختان شیرابه دار و یا درخت هایی که به مواد نفتی آغشته شده اند، نباید استفاده کرد.

برنج دودی چیست

آیا در مورد مضرات برنج دودی چیزی شنیده اید؟

معمولا کسانی که گاه به گاه برنج دودی مصرف می کنند، در معرض خطرات ناشی از دود آلود کردن مواد غذایی نیستند. حتی اگر برای دودی کردن مواد غذایی از چوب درختان با کیفیت استفاده شده باشد، مصرف غیر دائم آن هیچ ضرری برای فرد نخواهد داشت. مشکلات جسمانی زمانی ایجاد می شوند که افراد به خوردن برنج دودی عادت می کنند.
برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف خوراکی های دودی باعث بروز بیماری سرطان می شود. اگر به خوردن این نوع برنج علاقه زیادی دارید، بهتر است بیش از یک بار در هفته آن را مصرف نکنید و افراط در مصرف آن را فراموش کنید.

برنج دودی چیست

قیمت برنج دودی در کشور چه قدر است؟

اگر می خواهید قیمت برنج دودی را بدانید، باید به فروشندگانی مراجعه کنید که در راستای فروش این نوع برنج فعالیت می کنند. به یاد داشته باشید، بهتر است این ماده خوراکی را از مراجعی تهیه کنید که می دانید برنج دودی با کیفیتی را به شما می فروشند. این گروه یکی از قابل اعتماد ترین افراد برای تهیه و تامین برنج دودی به شمار می روند. برنج دودی طعم خوبی دارد و اگر به صورت دائم مصرف نشود، گزینه خوبی برای تغییر ذائقه افراد به شمار می رود.

برنج دودی چیست

این غذاها را با برنج دودی نخورید؟!

اگر به فکر سلامتی تان هستید، بهتر است از خوردن برنج دودی با مواد غذایی سرخ شده اجتناب کنید. غذاهای سرخ شده و یا غذاهایی که به صورت کارخانه ای فرآوری شده اند، ترکیبات سرطان زا دارند و در صورتی که با برنج دودی مصرف شوند، احتمال ابتلای افراد به بیماری سرطان را افزایش پیدا می دهند. در ضمن، انواعی از برنج دودی که در فرایند دودی کردن آنها از انواع چوب های بی کیفیت استفاده شده است، ضرر و زیان این نوع برنج را چندین برابر می کند و سلامت شما را در معرض خطر قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *