دسته‌هامقالات

برنج تازه یا برنج کهنه؟

برنج تازه یا برنج کهنه

سلام خدمت رشت برنجی های خوش سلیقه و دوست داشتنی. در مقاله ای که پیش روی شماست ما به بررسی برنج کهنه و برنج تازه، راههای تمایز این دو از یکدیگر و هم چنین اهمیت این مسئله پرداخته ایم. هدف ما از نوشتن این مطلب این است که بتوانیم در انتخاب برنج درجه یک و اصیل ایرانی به شما همراهان رشت برنج کمک کنیم.

همچنین شما می توانید برای خرید برنج هاشمی، برنج صدری، برنج شیرودی و پخش عمده برنج از طریق سایت اقدام به ثبت سفارش نمایید.

 

برنج تازه و برنج کهنه

در ابتدای مطلب خوب است که بدانیم که به چه برنجی کهنه و به چه برنجی تازه می گویند:

زمان برداشت برنج فصل تابستان و ماه های مرداد و شهریور می باشد از این دانش می‌توان نتیجه گرفت که برنج تازه به برنجی گفته می شود که برداشت شده سال جاری باشد و برنج کهنه به برنجی گفته می شود که حداقل از زمان برداشت ان یک سال گذشته باشد. به عنوان مثال برنجی که در سال جاری برداشت می شود تا تابستان سال آینده و زمانی که برنج جدید برچیده می شود برنج تازه نامیده می شود و پس از برداشت برنج جدید آن برنج سال گذشته را برنج کهنه می نامند.

 

 در انتخاب یک برنج درجه یک عوامل زیادی دخیل هستند یکی از این عوامل جدید یا قدیمی بودن برنج می باشد.

 

برای تشخیص برنج کهنه و تازه و برعکس راه های متفاوتی وجود دارد که در این مطلب به چند مورد از آن می پردازیم.

 

تمایز برنج ها از طریق رنگ

بله می‌توان با یک نگاه به محتوا دوکیسه برنج و بدون اینکه بخواهیم به برنج ها دست بزنیم متوجه تازه یا کهنه بودن آن شویم.

برنج هرچه تازه‌تر باشد رنگ آن سفید و شفاف تر است. پس می توان گفت آن برنجی که رنگش روشن تر و شفاف تر است تازه تر از برنجی است که رنگش کدرتر و تیره تر است .

 

تمایز از طریق گرد و خاک برنج

هر چقدر از زمان برداشت برنج بگذرد برنج با حالت پودری در می آید و دلیل این پودری شدن کاهش رطوبت برنج می باشد. برنج تازه بسیار تمیز تر و استخوانی تر از برنج کهنه  است.

مقداری برنج را در دست خود مشت کنید بغلتانید و سپس رهایش کنید هر چقدر گرد و خاک بیشتری بر روی دستان خود مشاهده کردید می‌توانید به این نتیجه برسید که برنج چقدر تازه یا کهنه است .به عبارتی دیگر گرد و خاک بیشتر مساوی است با قدیمی تر بودن برنج.

 

برنج تازه یا برنج کهنه

تمایز برنج از طریق وزن

یکی دیگر از راه های تشخیص برنج تازه از کهنه فاکتور وزن می باشد.

برنج تازه چون زمان زیادی از برداشتش از شالیزارها نمی گذرد به دلیل رطوبت بالا مقداری سنگین تر از برنج کهنه می باشد. برنج کهنه به دلیل اینکه مدت زمان زیادی در کنج خانه ها یا فروشگاهها و کارخانجات مانده است به مرور زمان رطوبت خود را از دست داده و این کم شدن رطوبت با کاهش وزن برنج رابطه مستقیم دارد.

به عنوان مثال اگر از یک نوع برنج به مقدار کاملا مساوی از نظر حجمی بر روی ترازو قرار دهیم قطعاً آن برنجی که وزنش بیشتر می باشد، تازه تر است و برعکس آن برنجی که وزنش کم تر است کهنه تر است.

 

تفاوت برنج کهنه و تازه در عطر و بو

مشخصه دیگری که می‌توان از آن برای تشخیص برنج تازه از کهنه و برعکس استفاده کرد معیار معطر بودن برنج است. هر چقدر از زمان برداشت برنج بگذرد از میزان معطر بودن آن کاسته می شود. برنج بعد از برداشت در معطر ترین حالت خود قرار دارد و می توان نتیجه گرفت که برنج تازه نسبت به برنج کهنه از عطر و بوی بیشتری برخوردار است.

مقداری برنج را بر روی کف دست خود قرار دهید و با دست دیگر برنج را به مدت چند ثانیه کف ساب کنید و سپس از نزدیک بو کنید.

 

برنج تازه بهتر است یا برنج کهنه؟

بهتر بودن برنج تازه از کهنه بستگی به سلیقه و ذائقه هر فرد دارد. برنج تازه و کهنه هرکدام مزیت خود را دارد. برنج تازه بسیار معطر تر است خیلی سریع آماده می شود و آب کمتری برای پخت احتیاج دارد. برنج کهنه عطر بوی کمتری دارد اما بسیار خوشپخت و قد بلند است و همچنین به نسبت برنج تازه بعد از پخت حجمش بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *